Victorie la debutul în cea mai importantă competiţie inter-cluburi SFK 2000 Sarajevo 1-3 CFF Olimpia Cluj

Campioana României a început cum nu se putea mai bine grupa a 4-a preliminară de la Sarajevo, depăşind destul de clar echipa gazdă, graţie golurilor marcate de Giurgiu şi Cosmina Duşa, aceasta din urmă reuşind dubla
• Următorul meci al Olimpiei va avea loc sîmbătă, de la ora 12, cu Gintra Universitetas din Lituania
Poliţişti pe metru pătrat, haite de cîini vagabonzi (sau ar trebui să-i numesc comunitari), turme de oi, o grămadă de maşini Volgswagen (de parcă s-ar fabrica în Bosnia şi nu în Germania) şi blocuri ciruite, într-un cuvînt Bosnia. Încă se mai văd urmele crîncenului război din 1992-1995.  Bosniacii sînt oameni amabili, dar nu ezită să ne amintească, nouă românilor, că ne-au luat trei puncte în actuala campanie de calificare la turneul final al Campionatului European de anul viitor, din Polonia şi Ucraina. Olimpia Cluj, campioana României, a ajuns miercuri la Sarajevo, după un drum de aproape 20 de ore. Delegaţia clujeană, avîndu-i în frunte pe Radu Muntean (rectorul UTCN), Mirel Albon (antrenor principal) şi Alin Cioban (preşedinte executiv) cuprinde 32 de persoane, fiind cazată la Hotel Bristol, un stabiliment de patru stele. Abia ajunse la Sarajevo, jucătoarele Olimpiei s-au echipat imediat pentru primul antrenament pe pămînt bosniac, efectuat pe stadionul Unis şi întins pe durata a 45 de minute. Miercuri seară a avut loc întîlnirea organizatorilor, la care au fost prezenţi, din partea Olimpiei, Mirel Albon şi Alin Cioban. De notat că exceptînd echipa gazdă, SFK 2000 Sarajevo, Gintra Universitate din Lituania şi Ataşehir Beledyiespor din Turcia au ajuns la Sarajevo încă de marţi, avînd o zi în plus de acomodare faţă de olimpicele fotbalului românesc. În partida de deschidere a grupei, disputată într-un anonimat total, pe stadionul Asim Ferhatovic (pe care, cu o zi înainte, Bosnia a remizat cu Grecia, scor 0-0, într-un meci amical), Gintra Universitetas şi Ataşehir Beledyiespor au terminat la egalitate, scor 1-1. Turcoaicele au deschis scorul în urma unui autogol, trupa lituaniană egalînd din penalty. Meciul vedetă al zilei de joi a opus, pe stadionul Grbavica (pe care evoluează FK Zeljeznicar), favoritele grupei a 4-a, SFK 2000 Sarajevo şi campioana României, Olimpia Cluj. Abia aşezate în ghete, amfitrioanele s-au văzut conduse încă din minutul 4, după golul marcat, cu capul, de golgetera echipei clujene, Cosmina Duşa. Putea fi 2-0 un minut mai tîrziu, dar Sîrghe n-a ajuns la centrarea foarte bună a Cosminei Duşa de pe partea stîngă, care a depăşit întreaga defensivă a bosniacelor, inclusiv pe portăriţa Pasalic. Oprea a pătruns impetuos în careul advers în minutul 14, dar în locul unei centrări a ales să şuteze, mingea lovind plasa laterală. Duşa a încercat să profite de luftul lui Asceric şi a reluiat din foarfecă de la 16 metri, dar Pasalic a reţinut fără emoţii, însă execuţia Cosminei a rupt aplauzele tribunelor. Defensiva Olimpiei s-a clătinat pentru prima dată în minutul 21, cînd Krso a fost la un vîrf de bocanc de o minge pe care scria 1-1. Sarajevo a făcut devreme prima schimbare, Vrcey, accidentată, fiind schimbată cu puternica Hamzic. Mult mai agresivă decît Vrcey, Hamzic a adus un plus de prospeţime în atacul pînă atunci inexistent al bosniacelor. Uşor, uşor, elevele lui Samirai Hurem au pus stăpînire pe joc, preluînd controlul la mijlocul terenului. Dar tot Olimpia putea înscrie, în minutul 31, prin Cosmina Duşa, care a scăpat singură cu Pasalic, pe care a lobat-o, dar mingea a trecut la o palmă de poartă. Majoritatea acţiunilor ofensive ale Olimpiei s-au desfăşurat pe flancul stîng, unde Loredana Cozma a le-a înnodat picioarele adversarelor. Pasalic a avut o intervenţie de portar mare în minutul 38, la şutul din unghi al Cosminei Duşa, care a dejucat pasul la ofsaid al amfitrioanelor. De remarcat centrarea covrig a lui Giurgiu. Jocul încrîncenat, fără menajamente al celor două combatante a făcut şi victime, Salkanovic părăsind terenul înainte de pauză, accidentată la laba piciorului stîng. SFK Sarajevo a jucat ultimele 9 minute ale primei părţi în inferioritate numerică, Salkanovic fiind schimbată tîrziu, cu Crnjaik. Deşi a dominat teritorial a doua parte a primei reprize, Sarajevo nu s-a apropita periculos de poarta apărată de Gaiţă. Bîtea, accidentată la braţul drept, a urmărit repriza secundă de pe tuşă, aceasta fiind schimbată la pauză cu Lunca, perechea Cosminei Duşa în avanposturi. În fine, Ştefania Vătafu s-a remarcat abia în minutul 52, cînd a înşirat trei jucătoare ale gazdelor şi a şutat puţin peste poartă. Cosmina Duşa n-a mai greşit ţinta, vîrful de atac al Olimpiei trecîndu-şi în cont dubla cu o folha-seca. Şi Cozma a fost aproape de gol, în minutul 60, dar Pasalic a respins în corner. SFK Sarajevo a reintrat în joc în minutul 62, după golul lui Hamzic, care a dejucat pasul la ofsaid al defensivei clujene şi a înscris pe lîngă Gaiţă. Golul lui Hamzic le-a dat aripi bosniacelor, care au ratat o foarte bună ocazie în minutul 66, prin Krso, al cărei şut la firul ierbii a fost reţinut de Gaiţă. Mirel Albon a simţit momentul de slăbiciune al Olimpiei şi a decis să renunţe la Cozma, pentru a întări compartimentul defensiv. „Ireproşabil” fair-play-ul gazdelor, care, la îndemnul antrenoarei Samirai Hurem, au continuat să joace deşi Sîrghe era întinsă pe teren. Zarurile au fost aruncate în minutul 79, cînd Giurgiu a înscris pentru 3-1, după o acţiune personală a Ştefaniei Vătafu.

Stadion: Grbavica
Timp: excelent
Teren: foarte bun
Spectatori: 250
Au marcat: Hamzic (62) – Cosmina Duşa (4, 53), Giurgiu (79)
Avertismente: Hamzic (69)
SFK Sarajevo (1-4-4-2): Pasalic – Amira Spahic, Hrsum, Asceric (cpt), Hadzic – Alisa Spahic (82 Vlajic), Dzemidzic, Salkanovic (45 Crnjak) – Vrcely (24 Hamzic), Krso. Antrenor: Samirai Hurem
CFF Olimpia (1-4-4-2): Gaiţă – Oprea (90+2 Mihaly), Corduneanu, Ficzay (cpt), Giurgiu – Sîrghe, Bortan, Vătafu, Bîtea (46 Lunca) – Duşa, Cozma (70 Gurz). Antrenor: Mirel Albon

Părerea specialistului
Alin Cioban, preşedinte executiv Olimpia Cluj
Rep: Cum vi s-a părut prestaţia echipei în prima partidă ?
A.C.: Prestaţia a fost mulţumitoare pentru un debut european. A fost un meci încărcat de emoţie, deoarece eram conştienţi că este cel mai dificil meci în compania echipei gazdă, care vine şi din prima urnă valorică. Nu am avut foarte mult timp pentru acomodare cu altitudinea şi condiţiile din Sarajevo. Ceea ce m-a bucurat foarte mult a fost în primul rînd atitudinea fetelor, dar şi prezenţa întregului staff tehnic şi administrativ, precum şi a suporterilor veniţi de la Cluj într-un număr destul de mare. Am arătat tuturor că Olimpia este o familie şi o echipă în adevăratul sens al cuvîntului.
Rep: Remarcaţi pe cineva anume?
A.C: Imediat după meci, am discutat cu antrenorul secund, Iulian Szekely, care a făcut un calcul a mediei de vîrstă a echipei. M-a surprins să aflu că media de vîrstă a Olimpiei a fost de 18 ani şi 5 luni, în vreme ce a echipei gazdă a fost de 23 de ani şi 5 luni. Dacă trebuie să remarc ceva, ar fi maturitatea de care au dat dovadă fetele, la o vîrstă atît de fragedă, pentru o competiţie de asemenea anvergură. Acest lucru m-a pus serios pe gînduri, deoarece, dacă atît noi conducerea echipei, cît şi cu sprijinul comunităţii locale reuşim să menţinem aceste jucătoare încă trei ani, cu siguranţă, Clujul va fi cunoscut în Europa la cel mai înalt nivel sportiv şi Olimpia nu va lipsi din fazele finale ale Women Champions League.
Rep: În contextul rezultatelor din primele partide ale grupei a 4-a, cu cît au crescut şansele Olimpiei de a merge mai departe ?
A.C.: Întodeauna meciul următor este cel mai dificil, iar jucătoarele trebuie să rămînă concentrate pînă la finalul competiţiei, însă cu siguranţăî şansele sînt mai mari, avînd în vedere şi remiza înregistrată în meciul dintre Gintra şi Ataşehir.
Rep: V-am văzut nemulţumit de prestaţia brigăzii de arbitri…
A.C.: Din păcate, arbitra de centru, din Malta, este la a doua tentativă de fraudă. S-a mai întîmplat într-un meci la nivelul echipelor naţionale, însă deciziile de la meciul de joi sînt de neimaginat la acest nivel. Nu a fost sancţionat nici măcar cu un cartonaş galben un fault din spate asupra Cosminei Duşa, scăpată singură spre poarta adversă. La scorul de 2-0 a făcut tot ce se poate pentru a duce echipa din Sarajevo în careul nostru, însă fetele s-au mobilizat exemplar, iar inspiraţia domnului Albon, care a mutat-o pe Raluca Sîrghe fundaş dreapta şi pe Adina Giurgiu mijlocaş stînga, au făcut inutile încercările mîrşave ale centralului.

Sursa: ziarulfaclia.ro

Acest articol a fost publicat în CFF Olimpia Cluj. Pune un semn de carte cu legătura permanentă.